Bermuda Çim Özellikleri

Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin kurak, tuzlu toprak ve su yapısına uygun sahil bölgelerine özel hazır çimler. Sahilde yer alan villa bahçeleri, siteler, tatil köyleri, kır bahçeleri, spor sahalarında sorunsuzca kullanılan ve yüksek başarılı sonuçlar veren ideal bir cinstir.

Geniş ölçüde çim olarak kullanılan sıcak iklimlerin (büyüme için optimum toprak sıcaklığı 27C-35C) çeşitidir. Sıcak ve kurak tropik ve ve subtropik iklimlere adapte olmuş çok yıllık bitki davranışına sahiptir. Drenajın zayıf olduğu yerleri, gölgeyi, yüksek pH’lı toprakları sevmez.

Kış dormasisinde renk kaybıyla ve daha sonra toprak sıcaklığı 10C’nin altına düştüğü zaman yaprakları tekrar renk kazanması ile karaktenize olmuştur. Ekim toprak sıcaklığı 18C’den fazla olduğunda ve yükselen fazla yapılmalıdır. Yüksek sıcaklıklara,kuraklığa ve tuzluluğa karşı çok yüksek bir toleransa sahiptir. Basılma ve koparılmaya karşı son derece dayanıklıdır. Her tip toprağa adapte olabilmesine rağmen pH’sı 5,5 – 7,5 arasında değişen topraklar tercih eder. Büyümenin rizom ve stolonların yayılması şeklinde olmasından dolayı formu kolaylıkla görülebilir.Diğer bütün çimler içerisinde son derece baskıcı ve yaylımcıdır. Kesim yüksekliği çeşitlere ve kullanıma göre 10-25 mm arasında önerilir. Sık sık delinmeye ve toprağın sürülmesine ihtiyaç duyar. Tek bir çeşit olarak kullanılabilir veya karışımda yayılıcı ve denge bozucu karakterine alışkın olan diğer çeşitlerle kombinasyonu kullanılabilir.

Bermuda çiminin, kullanıldığı alanlarda, ilk çimlenme sırasında sıcak etkisinden korunması için lolium perenne ile beraber kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca kışın, büyümenin olmadığı zamanlarda, uyumlu lolium perenne’lerle ara ekim yapılarak yeşil örtünün devamlılığı sağlanır.