Hazır Çim Nedir?

Özel üretim bölgelerinde tohumdan üretilmiş olan yüksek kalitede çimin kalıplı haline getirilerek, istenilen bölgelere serilmesine hazır rulo çim uygulaması adı verilir. Hazır çimler peyzajın en önemli konular arasında yer almaktadır.Geniş araziler üzerinde çim tohumlarının bir arada ekilmesi ile bir araya getirilen doğal rulo çimler hazır duruma geldiği zaman dip kısımdan kesilerek müşterilerin istediği alanlara ekilmektedir. Hazır rulo çimler altı ya da sekiz ay da tamamen kullanıma hazır duruma gelmektedir.Maliyet alanında ekme yöntemi uygun olarak yer alsa da hazır çimin 8 ay içerisinde hasat edilmesi daha avantajlıdır. Bakım masrafları maliyetleri ele alındığı zaman ekme uygulaması hazır çim maliyetinin üzerine çıkmaktadır.

Hazır Çim Nasıl Uygulanır?

Özellikle sıcak aylar içerisinde, çim ekiminin riskli olarak yer aldığı dönemlerde hazır çim uygulaması son derece yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hazır çim olarak adlandırılan rulo çim, uygulama süresinin genişlik durumu sayesinde yılın her ayında bu uygulama kullanılmaktadır. Hazırlanmış olan toprağa serilerek uygulanan bu yöntemde özellikle rulo çim seçilmesi önemli bir kriter olarak yer almaktadır.

Çimin olduğu bölgelerde ilk biçim son derece önemlidir. Kökler tam olarak gelişmemesinden dolayı ilk biçimden önce ve sonra doğru bir şekilde silindirlenmeli ve biçimde kullanılan araçların bıçakları mutlaka keskin hale getirilmelidir.Hazır çim yeni yerine serilmeden önce tarlaya ekilmiş, defalarca sulama , biçim, gübreleme işlemi görmüş olması açısından ekme çime göre daha maliyetli bir iştir.

Gerek ekim, gerek bakım ve gerekse ağır hazır çim rulolarının taşınması ve nakliyesi ekme çime göre maliyeti arttıran kalemlerdir. İlk biçim sırasında çimler 8 cm yüksekliğe geldiği zaman 6 cm’ye indirilmesi gerekir. Sonraki biçim uygulamasında ise çim yüksekliği 5-6 cm’den 3-4 cm’ye indirilmelidir. Biçim yapılırken bir sonrakine göre uzunluk 1/3’e indirilmesi gerekir. Burada dikkat edilecek en konular arasında her biçimde biçim yönü değiştirilmesidir.

Hazır Çim Uygulamaları Nasıl Yapılmalıdır?

Bahçeniz üzerinde sulama hortumlarına ve personele ihtiyaç duyulmaya gerek kalmadan, bahçenizde yer alan çim ve bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu suyun otomatik şekilde, istenen oranlarda ve zamanlarda otomatik su verimini sağlamaktadır.Çim serilecek bölgeler üzerinde yabancı otları tavsiye edilen ortadan kaldırın.

Cansız şekilde bulunan çimi ve yabancı maddeleri alandan uzaklaştırmanız gerekir. Alanları ise bir metre yardımıyla ölçerek ihtiyacınız çim miktarını ölçmeniz gerekir. Serme esnasında şekil vererek kesmek istediğiniz çimlerin bozulma ihtimaline karşı önlem almalısınız. Sulama sistemi çimleme sırasında önemle dikkate alınması gereken konular arasındadır.Uygulama istenilen bölgenin metre yardımı ile ölçmelisiniz. Bahçeleriniz köşeli olarak yer alıyorsa, o yanılma payınızı göz tutarak miktarı ayarlamanız gerekir.

Rulo halinde yer alan Hazır Çimler, diğer bitkiler gibi bekletilmemesi gerekir. Uygulamadan sonra da hemen kullanılmalıdır. Uygulama, uzak köşe bölgesinden başlanarak geriye doğru yapılmalıdır.

Yürüyüş yolları üzerinde paralel ve şaşırtma deseni şeklinde yapılması gerekir. Kenarlar üst üste gelmemelidir. Uygulama esnasında tesviyenin bozulmaması önemlidir. Bozulması durumunda hemen tırmıkla düzeltilmelidir. Ek alanlar üzerinde boşluk olmamalıdır. Bitiş bölgesinde bulunan yanaklar açıkta bırakılmamalıdır.

Hazır Rulo Çim Fiyatları Nedir?

Rulo çim, hazır çim, doğal çim, kültür çim, serme çim adıyla bilinen ve orjinali doğal kültür çimi olan ürünün tam olarak ne olduğunu aktaracağız. Hazır rulo çim kalitesini kullanılan tohum varyatalarından ve karışımlarından almaktadır. Dünyada tohum üreticilerinin elde etmiş olduğu tohum varyetelerinin içinde en kaliteli en dayanıklı ve uzun ömürlü çim tohumu varyetesi Festuca Arundinacia’ dır. Yaklaşık olarak 10 adet karışımı bulunmaktadır. Bu karışımlardan mutlaka her üretici kullanmak zorundadır. Hazır çim üreticileri, bu varyeteyi kullanırken oranlarınıda çok iyi ayarlamak durumundadır. Yalnız bu tohum kalitesinin dezavantajı ise piyasadaki en pahalı çim tohumu olmasıdır. 2021 Hazır çim rulo çim fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DOĞA Çim‘ deki oranı %80 dir. Bu oran tüm Türkiye deki rulo üreticilerinin içinde yüksek olan birkaç hazır rulo çim firmasından biridir. Kalan %20 lik oran ise.tüm dünyada kabul görmüş Poa ve Lollium Paren ingiliz çim tohumu varyetesidir. Doğa Çim olarak sadece müşteriye özel uygulamasını yaptığımız ve garanti verdiğimiz doğal hazır rulo çim kullanmaktayız. Kaliteli hazır rulo çim varyasyonu, Festuca Poa Lollium Paranne olup %80 Festuca Arundinaci, %10 Poa %10 Lollium Paranne olup, en kaliteli doğal hazır rulo çim karışımı dörtlü karışımdır. Bu karışım oranları yukarı çıktıkça kaliteli çim tohumu oranı olan Festuca Arundinicia’nın oranı aşağıya düştüğünden 5 li 6 lı ve 7 li karışım çimler kesinlikle kaliteli olmayacaktır. Ayrıca her hazır çim rulo çim üreticisi mutlaka Fileli rulo çim üretmek zorundadır. File hazır çim lere kalite katmaz, sadece topraktan kesip rulo çim haline getirirken dağılmalarını önler.Ekim kasım aylarında toprağa ekilen doğal, hazır rulo çimlerimiz mart ve nisan aylarında tam anlamıyla olgunlaşıp hasat edilmeye başlanır. Hasat edilmeye hazır hale gelen rulo çim toprağa 15 -20 cm kök salmıştır. Tüm üreticiler teknoloji ve makine yardımıyla hazır rulo çimleri 4-5 cm kalınlığında kesip rulo çim haline getirerek alt yapısı hazırlanmış bahçelere monte etmek için hazır hale getirir.