Rulo Çim Nedir?

Uygun ekim şartlarında ekilerek uygun bakım yöntemleri ile yetiştirilen,uygun makinalarla rulo haline getirilerek taşınabilen çime rulo çim denilmektedir.

Neden Rulo Çim Denilmektedir?

Alana ekilerek oluşturulmuş, birkaç kez biçilerek ve bakımla kök gelişimi sağlanmış çimin, araziden kesilerek ( kökleriyle birlikte) adeta bir halı gibi , rulolar halinde sarılarak, başka bir alana serilmesi için rulo hale getirilmesidir.

Rulo Çim Ne Zaman Uygulanır?

Özellikle sıcak yaz aylarında, ekme çimin riskli olduğu zamanlarda rulo çim uygulaması oldukça yaygındır.Rulo çim yeni yerine serilmeden önce tarlaya ekilmiş, defalarca sulama, biçim, gübreleme işlemi görmüş olması açısından ekme çime göre daha maliyetli bir iştir. Gerek ekim gerek bakım ve gerekse ağır rulo çim rulolarının taşınması ve nakliyesi ekme çime göre maliyeti arttıran kalemlerdir.

Rulo Çim 2021 Fiyatları Nedir?

Geçmiş yıllarda rulo çimin fazla tanınmaması, talep azlığı vs. gibi nedenlerden dolayı az sayıda rulo çim üreticisi olduğundan fiyatlar oldukça yüksekti ve çoğunlukla belediye park ihalelerinde uygulama alanı bulmaktaydı. Ancak günümüzde rulo çime olan talep artmış buna paralel olarak da üretici sayısı ve fiyatlar daha makul düzeylere inmiştir. Zamanla enflasyonun etkisiyle her şeyin fiyatı yükselirken 7-8 yıllık bir süreye rağmen rulo çim fiyatları neredeyse yarı yarıya hatta bazı durumlarda üçte bir fiyatına düşmüştür. En uygun Rulo Çim Fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Rulo Çim Uygulama Alanları Nedir?

Rulo çim (hazır çim) yaz ayları yanında, kısa bir süre içinde yeşil alan tesis edilmesi gerektiği hallerde de imdada yetişmektedir. Rulo çim uygulamalarının yaygın olmadığı dönemlerde Rulo çim uygulaması oldukça pahalı ve külfetli bir işti, ancak günümüzde hem daha pratik ve bilinçli bir şekilde uygulanmakta ve hem de daha ekonomik şartlarda Rulo çim tesis etme olanağı mümkün olmaktadır. Rulo çim plastik halı saha değildir. Çoğu kişi bu yanılgıya düşmektedir. Rulo çimde diğer çim gibi iyi bir toprak hazırlığına ve Rulo çimde beslenmeye ve bakıma ihtiyaç duyar.